Bedia AKARTÜRK Kimdir? müzesi ve hakkında

Ne güçlü bir sestir o, ne güçlü bir kişilik, ne güçlü bir değerdir. Ben değerlerine sahip çıkan herkese hayranlık beslerim, Bedia AKARTÜRK belki de bunun en büyük örneklerinden biridir. Sahip olduğu her şeyi korumuş, sahip çıkmış. Bu yüzden çok güzel bir müzesi bile var.

Semtine sahip çıkan, şehrine sahip çıkan vatanına sahip çıkar. Bu insanlar işine, arkadaşına, kısaca sahip olduğu her şeye sahip çıkarlar. Herkesin böyle olduğunu düşünsenize, belki de geçmişteki değerlerimizi hala yaşıyor olurduk. Komşuluk, paylaşım vs. ne güçlü, ne zengin bir ülke olurduk. Eminim her şey bambaşka olurdu. Bu konuyu Bedia Akartürk biyografi başlığı altına alabiliriz sanırım, çünkü elimden geldiğince ve kaynaklarımca hayatını aktarmaya çalışacağım.

Zengin ülke? güçlü ülke? bu kadar fark eder miydi? ederdi! Kanıt olarak sadece Bedia AKARTÜRK’ü tanıyın anlayacaksınız!

Bedia Akartürk Nereli?

Anne tarafı Ödemiş / İzmir Baba tarafı Konya; Şuan Bursa’da yaşamaktadır.

İzmir Ödemiş’te yaşayan güçlü sesimiz Bedia Akartürk’ü kesinlikle tanımalıyız. Ben Bedia AKARTÜRK’ü Evrim Akın‘ın Ev Kuşu programında tanıdım. Şarkılarını biliyordum ama böylesine güçlü bir karakter olduğunu bilmiyordum.

“İzmir’in kavakları dökülür yaprakları” adlı türküyü eminim hepiniz biliyorsunuzdur. Bedia AKARTÜRK geçmişimize ve sanata o kadar bağlı biriki bu türkünün aslının “Ödemiş kavakları dökülür yaprakları” olduğunu bulmuş ve kanıtlayarak gereken düzenlemeyi yaptırmış biridir. Dedim ya sahip çıkmak! bu olsa gerek.

Bedia AKARTÜK Kimdir?

İlk önce Türk Halk Müziği sanatçısı olduğunu söylemek lazım. Ailesinin tek çocuğudur, bu yüzden soy adını korumak için değiştirmemiştir. Televizyonun olmadığı, iletişimin kısıtlı olduğu dönemlerin en güçlü seslerinden biri oldu, hala güçlü bir ses. Bedia AKARTÜRK sesinin rengi 1000 ses arasından seçilebilir bir özelliğe sahiptir. Bir çok kaynakta 6 olsada 7 filmde oyunculuk yapmıştır, kaynak Evrim AKIN’la olan sohbetindedir.

Bedia AKARTÜK’ün aldığı ödüller

 • 250’nin üzerinde plaket
 • 7 ilde fahri hemşerilik ödülü
 • Altın bağlama
 • 6 altın plak
 • Altın Plak
 • Altın Taç
 • Altın Kaşık

Kesinlikle herkesin tanıması, örnek alması gereken milli bir değerimizdir Bedia.

Albümleri:
45’lik, Denize Dalayım Mı, Derdimi Dermana Gezdim, Anadolu Türküleri, Anam Ağlar, Aşka Yemin, Bayramdan Bayrama, Kullar Olam, Neyleyim Neyleyim, Özür Diliyorum Senden, Ödemiş Türküleri, Sıla Hasreti, Yumurtanın Kulpu Yok, Zühtü, Bedia Akartürk, Folklör Kraliçesi, Gitme Bülbül, Gülende, Kervan, Konya’lım yürü, Konya Bülbülü 1, Konya Bülbülü 2

Bedia Akartürk Hayatı

Akartürk’ün hayatını güvenilir kaynaklardan bulabildiğimiz bilgilere dayanarak özet olarak geçelim isterseniz. Bedia Akartürk 1941 yılında Mayıs’ın 4’ünde dünyaya gelmiştir. Ailenin tek çocuğudur, daha öncede söylediğim gibi bu yüzden soy adını değiştirmemiştir. İzmir Ödemiş’te dünyaya gelen Akartürk halen Ödemiş’te yaşamaktadır.

Ödemiş Musiki Cemiyetine katılarak sanat hayatına ilk adımı atmıştır. Hayatına İzmir radyosunda çalışabilmek için yaş sınırına takılan Akartürk yasal yollarla yaşını büyültmüştür. Yaşını büyültünce İzmir radyosunda işe başlamış ve bu iş hayatı tam 9 yıl sürmüştür. Bu süre sonunda Sanat hayatına Ankara radyosunda devam etmeye başladı ve emekli olana kadar devam etti.

Sonrasını zaten biliyoruz, sinema filmleri, sayısız ödüller ve herkesin ders alması gereken güçlü bir değerimiz olarak ülkemize “değer katmaya” devam ediyor.

Bedia Akartürk Sanat Müzesi

Müzeyi Evrim Akın’ın programıyla resmen gezmiş kadar oldum. Çok eski resimleri ve eşyaların bulunduğu sıcak bir mekan. Müzede birbirinden güzel eşyalar dikkatimi çekti, kesinlikle gezmelisiniz. Bir gün İzmir’e yolum düşerse Ödemiş‘e gidip müzesini gezip ellerinden öpmek isterim.

Müzeden Resimler:

Ödüllerinin bulunduğu oda

Eski resimlerinin bulunduğu oda

Müze

Eski sahne kıyafetlerinin bulunduğu oda

Bedia Akartürk Sahne Kıyafetleri
Bedia Akartürk Sahne Kıyafetleri

Bedia Akartürk Müze Adresi

Adres: Üçeylül Mah. İstasyon Cad. Ödemiş 35750 İzmir

Bu adresi bulmak ne zormuş! Baya uğraştım doğrusu, sebebiyse müzenin İbrahim Ayaz Kent Müzesi olarak geçmesiymiş. Kent müzesinin içerisinde Bedia Hanım için bir bölüm hazırlanmış. Neyseki adresi buldum ve ekledim.

Kaynak olarak yararlandığım Ödemiş belediyesine, wikipedia ve Evrim Akın’a teşekkür ederim.

Güncelleme: 30 Temmuz 2015

Bu konu oldukça ilgi gördü, bana teşekkür mail’i gönderen herkese ben teşekkür ederim. Teşekkürlerle beraber bir çok ek bilgi gönderenler de oluyor. Bu konuları derleyip konuya dahil etmeyi çok isterim lâkin kaynaksız bilgi paylaşımından yanlış yönlendirmeler yapabilirim.

Kişisel bilgilerin yer aldığı bir konu olduğu için çok dikkat etmem gerekiyor. Lütfen kaynaksız bilgileri konuya dahil etmemi istemeyiniz. Her isteği yerine getirmeyi isteyen biri olarak bu durum beni zor durumda bırakıyor.

Elimden geldiğince; kaynağı bulunan Bedia Akartürk bilgilerini araştırıp, konuyu daha detaylı bir hale getirmeyi planlıyorum. Kaynaklı bilgilerinizi beklerim. Tekrar teşekkürler.

Güncelleme: 10 Ekim 2016

Bedia Akartürk kaç yaşında

4 Şubat 1941 doğumlu (75 Yaşında)

Yaş bilgisini arayanların ziyaret ettiği bir sayfa olduğu için ekleme gereği duydum. Ziyaretçilerim elleri boş dönmesin : )

Güncelleme: 27 Ağustos 2017 (Asistanı Tolgahan Vurgun desteği ile, resmi Bedia Akartürk biyografisi)

Bedia Akartürk Özgeçmiş

Bedia Akartürk 4 Şubat tarihinde İzmir’in Ödemiş ilçesinde dünyaya gelmiştir. Annesi Emine Akartürk ve babası Mehmet Akartürk’ün tek çocuğu olmasından dolayı adını ve soyadını hiç değiştirmemiştir. Sesinin güzelliği küçük yaşlarda fark edilen Akartürk, babası ile birlikte Ödemiş Musiki Cemiyeti’nde amatör müzik hayatına başlamıştır.

Radyo imtihanlarına girebilmek için yaşını 5 yaş büyütmüş, büyük bir başarı ile İzmir Radyosu’na kabul edilerek profesyonel sanat hayatına başlamıştır.
İzmir Radyosu’nda iken eşi Atilla Seller ile evlenmiş bu evlilikten bir tane kızı Nihan Seller dünyaya gelmiştir.

9 sene İzmir Radyosu’nda aktif olarak çalıştıktan sonra Ankara Radyosu’na tayin olmuştur. O senelerde Anadolu’da cızırtısız olarak dinlenebilen yegane istasyon olan Ankara Radyosu’nda Emin Aldemir’den alınan “ Yumurtanın Kulpu Yok “ türküsü ile ismini tüm Anadolu’ya duyurmuştur. Radyoda emisyonlarına aralıksız devam ederken sahne ve gazino çalışmalarına başlamıştır. Ankara Radyosu’nda iken büyük bir Anadolu Turnesi’ne çıkarak Türkiye’nin her yerini gezmiş; türkülerin esas topraklarında Anadolu insanı ile kucaklaşmıştır.

Ünü ve adı Anadolu sınırlarını aşan Akartürk, başrolünü oynadığı 7 sinema filmi ile sesini ve görüntüsünü Avrupa’ya da ulaştırmıştır. Sanatçı Türkiye’yi o senelerde kimseye nasip olmayan uluslararası Paris Olympia sahnesinde üstün bir başarı ile temsil etmiştir.

İzmir Radyosu’nda iken ilk taş plağını çıkarmıştır. Birçok firma ile sayısız 45’lik,longplay ve kaset çalışması yapan Akartürk’ün 5 cd’si 1 tane de görüntülü cd çalışması vardır. Sanatçının en son “55.Sanat Yılı” isimli bir cd çalışması vardır.
20 sene aralıksız çalıştığı Ankara Radyosu’ndan emekli olan sanatçı sahne çalışmalarına ağırlık vermiştir. Türkiye’nin her yerinde çok sevilen sanatçı yaptığı hizmetlerden dolayı 8 ilde fahri hemşehrilik beratı almıştır.

Halen devam ettiği sanat hayatı boyunca sayısız ödül alan ve almaya devam eden sanatçı; İzmir Fuarı’nda 10 sene aralıksız çalıştığı için 1 altın taç, Emmioğlu ve Zühtü türküleri ile 2 altın plak, Hey Gidi Koca Dünya-Köprüden Geçti Gelin- Zahidem-Zülüf Dökülmüş Yüze-Niye Çattın Kaşlarını-Mühür Gözlüm türküleri ile 1 altın bağlama, tahta kaşık hediyeli Konya Bülbülü-1 albümü ile altın kaşık ve platin cd, çeşitli televizyon ve gazetelerin tertip ettiği “ En Çok Sevilen Sanatçı “ anketlerinde aldığı birincilikler ve sahne aldığı yerlerin ve kurumların layık gördüğü sayısız plakete sahiptir.

2008 yılında memleketi ve müziğe başladığı ilk yer olan İzmir-Ödemiş’te “ Bedia Akartürk Sanat Müzesi” adı altında bir müze açılmıştır. Müzede sanatçının albüm çalışmaları, gazete haberleri, sahnede giydiği Anadolu motifleri ile bezeli elbiseleri, layık görüldüğü ödülleri ve tamamını kendisinin yaptığı 26 yöre bebek sergisi bulunmaktadır.

Anadolu’nun güzelliklerini yurt içi ve yurt dışında başarılı bir şekilde temsil eden Bedia Akartürk sanat hayatına halen aktif olarak devam etmektedir.

Anasayfa » Bilgiler » Bedia AKARTÜRK Kimdir? müzesi ve hakkında

“Bedia AKARTÜRK Kimdir? müzesi ve hakkında” üzerine 24 yorum

 1. Teşekkürler kardeşim ellerine sağlık. İzmir’in değerine böylesi güzel bir konuyla yer verdiğin için bir İzmir’li olarak mutlu oldum. Bedia Akartürk Ödemiş’in ve İzmir’in saygıdeğer sanatçılarından biridir. Blog’unda böylesi güçlü değerlerimize daha çok yer vermen dileğiyle.

  Cevapla
 2. O Yılları her kimse bilemez. Yılların verdigi iyi veya kötü atmosferin içerisinde anları ölümsüzleştiren güçlü ses hatta ülkemizin sesi Bedia Akarturk. Selam olsun o Yıllara, selam olsun imzan olan her ana

  Cevapla
 3. Ablaların bir tanesidir, bir türküsüyle ilgili unutamadığım anılarım var. Bir çok özel hatırama ölümsüzlük katan eserleri var. Kendisini çok seviyorum, sadece İzmir’in değil Ödemiş’in değil dünyanın güçlü seslerinden biridir. Saygılar sevgiler ablacığım.

  Cevapla
 4. Semtim adına ve değerli yorumuna karşı teşekkür etmek bir borcum oldu. Aynı sektörde olduğumuzu bilmeni isterim, keşke bir ödemiş’li olarak senin gibi böyle önemli kişileri unutulmaz yapmak adına bir proje geliştirmiş olsaydım. Bundan sonraki planlarımda böyle bir proje olacaktır, Bedia Akartürk hakkında yorumları için, semtim Ödemiş’in tanınmasına katkı sağladığın için çok ama çok teşekkür ederim.

  Cevapla
 5. Bu gün Evrim Akın’ın Bedia Akartürk programı tekrar yayınlandı. Evrim hanım ve siz kendisinden büyük incelikle bahsetmişsiniz. Bu inceliğiniz beni mutlu etti, bu durumu sizlerle paylaşmak istedim. Benzeri makaleleri görmek ümidi ile…

  Cevapla
  • Konuya gösterdiğiniz incelikten ötürü çok teşekkür ederim. Mümkün olduğunca benzeri konulara yer vermeye çalışacağım.

   Cevapla
 6. Merhabalar, teşekkür etmek istedim. Bedia Akartürk hayatı tamamıyla örnek alınması gerekir. Çok yaşasın ablacığım, ellerinden öperim.

  Cevapla
 7. ben tırakyalıyım 44 yaş bedia hanımı rahmetli annem babam cok severek dinlerdiler ona fındık kurdu diyorlardı hepsinin ellerinden öperim

  Cevapla
 8. Ablam ellerinden öperim. Sen ne güzel sessin, ne güzel insansın. Seni çok seviyorum ablam. Bu ülkede bir Bedia AkarTürk olduğu için çok mutluyum.

  Cevapla
 9. Ne güzel yazmışsınız. Çok ama çok içten, sizde en az Bedia Hanım kadar değerlerinize sahip çıkıyorsunuz.

  Cevapla
 10. Teşekkür etmeden bu sayfayı kapatıp gitmek olmaz. Bedia Akartürk’ü bu konuda tanımış olabilirim ama asıl mesele dediğiniz gibi sahip çıkmak. Biz sahip çıkarsak değer verirsek her zaman kazanarak kazandırmaya devam eden bir ülke oluruz. Saygılarımla,

  Cevapla
 11. Merhaba 🙂
  Ben Bedia Akartürk’ün yeğeniyim. Aynı zamanda da asistanlığını yapıyorum.
  Değerbilir yazınızı zevkle okuduk. Size çok teşekkür ederiz. Eğer bana mail atarsanız size detaylı özgeçmiş ve bilgiler gönderelim.
  Bedia Hanım sizin nezdinizde güzel yorumlar yazan herkese teşekkür ve sevgilerini iletiyor 🙂

  Cevapla
  • Merhaba Tolgahan Bey; hemen mail gönderiyorum. Göndereceğiniz bilgileri hemen konuya dahil ederim, şimdiden çok teşekkür ederim. Bedia Hanım’a sevgilerimizi iletin lütfen. Saygılarımla,

   Cevapla

Yorum yapın

birblog.com tarafından inşa edildi.