Stefan Zweig: Suç, korku ve ceza

Bir muhteşem kitap daha. İlk gün ilk elli sayfasını, ikinci gün son yirmi sayfasını okuyarak yetmiş sayfalık Korku kitabını bitirdim.

Bundan üç-dört gün öncesinde, yine Stefan Zweig romanı olan Satranç kitabını okumuştum. Tek kelimeyle şunu söyleyebilirim ki; Stefan Zweig muhteşem yazıyor.

Okuduğum onlarca kitabın arasında, bana yazma gereği hissettiren tek yazar oldu.

Kitapta, korkunun böylesine debdebeli bir şekilde kaleme alınması, beni resmen kemal-i hayrete bürüdü. Yazar; korkunun ne olduğunu, korkunun insan üzerindeki göremediğimiz yönlerini, insan davranışlarında sebep olduğu sapmaları gibi birçok noktayı, çok etkili bir şekilde işlemiş.

Hele ki bir bölümünde, sanırım bir veya iki sayfalık bölümde, iki kardeş çocuk üzerinde suçluluk ve korkunun, cezayla nasıl hafifleyeceğini veya son bulacağını öylesine etkili aktarmış ki, emin olun hiçbir zaman bir cezanın, bir çocuk için hediye olabileceğini bu denli etkili bir şekilde algılayamazsınız.

Kitap adı: Korku
Yazar: Stefan Zweig
Çeviri: İlknur İgan
Yayıncı: Türkiye İş Bankası Yayınları

Kitapyurdu’ndan temin edebilirsiniz. Ucuz ve aynı gün kargoya veriliyor, tabii en geç saat 14-15:00 gibi sipariş geçerseniz. İlk isteyene ben kargolarım.

Anasayfa » Kitap » Stefan Zweig: Suç, korku ve ceza

“Stefan Zweig: Suç, korku ve ceza” üzerine 4 yorum

 1. Yazınız için teşekkürler hocam. Kitap okumaya askerde başladım ve polisiye romanlarla devam ediyorum. Ama korku kısmına da dalabilirim her an.

  Ben de polisiye alandan sana John Verdon’ı önerebilirim. Yeni ve harika bence.

  Cevapla
  • Okuyup yorumladığınız için asıl ben teşekkür ederim Hocam. Uzun zamandır aklımda olan “Aklından Bir Sayı Tut”(John Verdon) kitabını almayı düşünüyordum. Önerinize istinaden bu kitabı almam kesinleşti.

   Cevapla
   • Evet Aklından Bir Sayı Tut gerçekten çok güzel bir kitap. Zaten yazarın dört kitabı var ve ben üç tanesini okudum. Şu an son kitabı (aslında serinin 3. kitabı olarka Şeytanı Uyandırma) okuyorum.

    Sonrasında yorumunuzu alırım 🙂

    Cevapla
    • Kitabı bitirir bitirmez yorumumu paylaşacağım 🙂 Bu arada blogunuzu uzun zamandır takip edenlerden biriyim. Başarılarınızın devamını dilerim.

     Cevapla

Yorum yapın

birblog.com tarafından inşa edildi.