Yaşam koçu nedir?

“Yaşam koçluğu nedir?”, “Yaşam koçu ne yapar?” sorularına cevap arayanlar için, LifeCoach.com sitesinin “What is a Life Coach?” başlıklı makalesini Türkçeye çevirdik. İyi okumalar.

Yaşam Koçluğu; sizin yaşam potansiyelinize tam erişebilmeniz için tasarlanmış, onaylı bir yaşam koçu ve danışanı arasındaki sinerjik ilişkidir. Tıpkı nasıl bir olimpik atletin ileri görüşlü, görev anlayışına sahip bir atletik koçun o coşkulu desteğini almadan çalışması pek düşünülmezse; aynı şekilde günümüzdeki en başarılı iş yöneticileri, profesyoneller, liderler, girişimciler ve CEO’lar da; iş yaşamlarını, genel hayatlarını ve kariyerlerini bir üst seviyeye taşımak için yaşam koçluğu hizmetlerini kullanmaktadırlar. LifeCoach.com’da, uluslararası bir yaşam koçu rehberliğimiz bulunmaktadır.

Sitemizde bulunan akredite yaşam koçları hem kişisel hem de profesyonel yaşamınız için yardımcı olmaktadırlar. Rüyalarınızı ve en büyük hayallerinizi gerçekleştirebilmek için sizin için en mükemmel yaşam koçunu bulun.

“Burada part-time çalışmakta olan danışmanlar, motivasyon konuşmacıları, terapistler, yöneticilerle çalışan koçlar ve direkt normal halktan bulabileceğiniz arkadaşlar; insanlara kişisel, profesyonel veya genellikle ikisiyle de ilgili hedeflerini bulmak ve onları başarmak için yardımcı oluyorlar.” -Newsweek

Yaşam koçluğu neden işe yarıyor?

“Koçların olaylara daha geriden bakabilme yetenekleri vardır — bazılarının dediği gibi buna ‘helikopter görüşü’ denebilir ve bu görüş size zor durumlarda size yeni bir ışık tutabilir. Sizi motive etmede, yeteneklerinizi keskinleştirmede ve zor durumlara karşı daha deneysel yaklaşabilmenizde size sıklıkla yardım edebilirler.” – CFO Magazine

Public Management’da, kişinin kendi kendini eğitmesi ile bir koçtan yardım alarak kendini eğitmesini kıyaslayan bir çalışma yayınlandı. Bu çalışma gösteriyor ki kişi kendisini yalnız eğitmesi sonucu üretkenliği %22,4’lük bir gelişme gösterirken bir yaşam koçundan yardım alması bu oranı %88 yapıyor.

İşte sebepleri:

1) Sorumluluk Bilinci: Çoğu yaşam koçu danışanlarıyla ayda üç görüşme yaparlar. Bu düzenli program, danışanları normalde olduklarından daha çok şey yapmaları üzere harekete geçirir. Bir spor merkezinde çalışırken kişisel bir antrenör ile normalde olduğundan çok daha fazla performans gösterdiğinizi düşünün. Danışan profesyonel bir koç ile çalıştığı taktirde; daha büyük eylemler, daha büyük hedefler ve daha büyük düşünceler peşinde gitmeye başlar.

2) Uzmanlık: Eğitimli bir yaşam koçu yaşamınız için daha az efor ile daha çok üretkenlik yakalayabilmeniz için kişisel ve profesyonel yaşamınızı tasarlamanız, daha çok para kazanmanız ve daha doğru hedefler koymanız konusunda size nasıl yardım edeceğini bilir. Akredite bir yaşam koçu ile beraber daha az zamanda daha fazlasına ulaşırsınız.

3) Konuşmanın Etkisi: İyi eğitimli bir koç sizi motive edecek doğru kelimeleri seçmeyi iyi bilir. Yetenekli bir yaşam koçu ile beraber çalıştığınızda süreç öyle sanılanın aksine sizi yıldırmak veya sürekli kusurlarınızı bulmak üzerine işlemez. Koçluk hizmeti genellikle haftada bir olarak en iyisi olur ve böylelikle bu süre içerisinde danışan, hedeflerine yönelik öğrendiklerini tatbik edebilmek için zaman bulur. Birçok koçluk hizmeti telefonda, yarım saat veya bir saat koçluk konuşması şeklinde işler. Bu esnadaki tecrübe canlandırıcı ve kişiyi dürtücüdür. Bir sonraki haftalık konuşmanızı yapmayı dört gözle bekleyeceksiniz. Burada Akredite bir Yaşam Koçu bulun.

4) Hız: Bir yaşam koçu ile çalışmaya başladıktan sonra çoğu insan bazı şeylerin çok hızlı gelişmeye başladığını görmüştür.   

Kimler bir yaşam koçu ile çalışır?

Girişimciler, yöneticiler, iş dünyasındaki liderler, aktörler, müzisyenler, idareciler, küçük iş sahipleri, start-up kurulumlar, profesyoneller ve ev hanımları; bütün bunlar farklı farklı hedeflerine bir yaşam koçu yardımı ile erişebiliyorlar. Eğer şu an olduğunuz ve olmak istediğiniz yer arasında bir boşluk varsa, hayatınızda bir yaşam koçuna yer var demektir. Yaşam koçunuz sadece o boşluğu kapatmaya yardımcı olmakla kalmayıp, hayatınızda aşılması zor olarak gördüğünüz zorlukları ve kısıtlayıcı inançları yıkmanıza da destek olacaktır. 

Bir Yaşam Koçu ile Neler Çalışılır?

 • Bir hedef veya görevler bütünü oluşturup onlara ulaşmanız
 • İş, kariyer veya genel yaşam ile ilgili planlama
 • Korkularınızı ve engellerinizi aşmanız
 • Karışıklıkları çözmek
 • Finansal güvenlik ve bağımsızlık
 • İş ve kişisel yaşantınızı dengelemek
 • Başarı için bazı stratejiler geliştirmek ve bazı anahtar kararlar almak
 • Güçlü ve öz bir biçimde iletişim kurmak
 • Problemlerden arınabilmek
 • Güçlü ilişkiler kurmak
 • İş yaşamınızda yükselmenizi engelleyen engelleri aşmak
 • Terfi alabilmek
 • İdeal kariyer veya iş yaşantınızı bulabilmek
 • İdeal partner/aşk/ilişkiyi bulabilmek
 • Alışılmışın dışına çıkmak
 • Yaşamınızda önemli bir değişim yaratma
 • Bir işe başlama
 • Bir işi büyütme
 • İdeal bir hayat yaşama
 • Öz değerleri ve tutkuları tanımlama
 • Kişisel ve duygusal ihtiyaçların tatmini
 • Düzenli olabilme
 • Daha fazla para kazanma
 • Hayatın tadını çıkarmak için daha fazla zaman bulma
 • Oyun, macera ve daha fazla eğlence!
 • ve daha daha fazlası…

Sıklıkla sorulan sorular

– Yaşam koçluğunu; bir danışmanlık hizmetinden, terapiden, spor koçluğundan veya bir yakın arkadaşlıktan farklı kılan nedir?

Danışmanlık: Yaşan koçluğu bir danışmanlık olarak düşünülebilir fakat danışmanlık sıklıkla karşımıza bilgi ve uzmanlık tabanlı olarak çalışır. Örneğin; bir danışman ile iş yaşamınızdaki spesifik bir problem üzerine çalışabilirsiniz. Bu problemin, danışmanınızın üzerinde bilgi ve tecrübe barındırması gereken özel bir alan olmasını umarsınız. Yaşam koçlarının ise bu alan ile ilgili tecrübesi olabileceği gibi olmaya da bilir. Koç, bir yaşam uzmanıdır. Size kişisel yaşamınızda veya iş dünyanızdaki tüm alanlarda gelişmenize yardımcı olabilecek bir uzmandır. Bir çözüm önerisi sunup sizden bunu uygulamanızı bekleyen çoğu danışmanlık hizmetinin aksine, yaşam koçu bu çözümün yaratacağı değişimler ile uyumunda, yeni yetenek kazanımlarınızda ve hedeflerinizin gerçekleşmesinden emin olmanızda da size eşlik eder. Bu koçluğun etkili olmasındaki bir sebeptir — ve aslında değişim yaratmak üzere diğerleri de oldukça mevcuttur!  

Terapi: Yaşam koçluğu bir terapi değildir. Koçlar geçmiş olaylar ve travmalar üzerinde çalışmazlar. Yaşam koçları bir psikiyatrist veya psikolog değillerdir. Bir yaşam koçu ile çalışmaya başladığınızda sizin çözülmemiş bir geçmiş meseleniz olduğunu görürse muhtemelen bu meseleyi çözmeniz için bir terapiste gitmenizi önerecektir. Geçmiş travmaların bizi hayatımızdaki istediğimiz şeylerden alıkoyması çok rastlanılan bir durumdur. Bir yaşam koçu şu ana ve danışanının gelecekteki hedeflerine odaklanır. Bizler insanların ileriye gitmelerine ve onlara istedikleri hayatı verecek hem kişisel hem de profesyonel hedefler koymalarında yardımcı oluruz.

Yaşam koçlarının çoğu danışanları sağlıklı, başarılı insanlardır. Sadece belki hayatlarında bir miktar sıkışmışlık yaşayabilip bazı büyük değişimler yapmak isteyen ve bunun için kişisel koçlarından yardım almak isteyen kişiler olabilirler.

Spor Koçluğu: Yaşam koçluğu sıklıkla spor koçluğunda bulunan en iyi potansiyelinizi ortaya çıkarma, düşündüklerinizden daha fazlasını gerçekleştirme, bir takımla çalışma ve bir hedefin peşinden gitme gibi prensipleri kapsayabilir. Ancak spor koçluğunun aksine çoğu profesyonel koçluklar bir müsabaka gibi değillerdir. Yaşam koçunuz size kendi hayatınızın içinde yardımlar sunacaktır!

Yakın Arkadaşlık: Yaşamınızda bir, iki veya üç yakın arkadaşa sahip olmak harikadır. Fakat yakın arkadaşınız sizin genel veya iş yaşamınızdaki en önemli kısımları danışıp güvenebileceğiniz bir profesyonel midir? Yakın arkadaşlarımız bazen bize söyleyebilecekleri her şeyi söylemezler çünkü sizi kaybetmekten korkabilirler ama iyi bir yaşam koçu asla size gerçekleri söylemekten çekinmez, bu işine mal olsa bile. Dolayısıyla neden yakın arkadaşınız ve yaşam koçunuz ayrı kişiler olmasınlar?

Yaşam Koçluğuna olan Bizim Bakış Açımız ise: Eğer yaşamınızda olmak istediğiniz ve olduğunuz yer arasında bir boşluk varsa o yaşamda bir yaşam koçu için de bir yer var demektir. Neden bir yaşam koçuyla bilinen bazı program ve yapılar eşliğinde bir destek alıp çok kısa bir zamanda istediğinize ulaşabilecek iken kendi kendinizi sabote edesiniz?

Kim ve neden bir yaşam koçu ile çalışır?

ICF bunu güzel bir biçimde açıklıyor:

“İnsanlar bir yaşam koçu ile çalışıyorlar çünkü

 • Daha fazlasını istiyorlar
 • Büyümek istiyorlar
 • Bunları kolay bir biçimde başarmak istiyorlar

Bu kadar basit. Bir yaşam koçu bu üç şeyi danışanına kolaylıkla sağlayabilir. Hemde çabucak.”

Bir yaşam koçu ile çalışmanın faydaları nelerdir?

 • Hızlı bir şekilde daha etkili ve odaklanmış eylemlere başlarsınız
 • Önemsiz dikkat dağıtıcı şeylere katlanmayı artık bırakırsınız
 • Bir momentum yaratırsınız ve böylelikle sonuç almanız daha da kolaylaşır
 • Gerçekten istediğiniz şeylerle alakalı daha iyi hedefler koyarsınız
 • Daha fazla zaman ve enerji bulabilmeye başlarsınız

Yaşam koçları kişisel hedefler üzerinde mi çalışırlar yoksa iş/ profesyonel hedefler üzerinde mi?

Genellikle ikisi de. Sizin yaşantınızın her yönüyle alakalı çalışabilecek yegâne eğitilmiş profesyonel kişi bir yaşam koçudur. Bu durum çok işe yarardır çünkü iş yaşamınızda olan bir sıkıntı kişisel yaşantınızı da etkiler veya tam tersi. Bazı danışanlar iş hedeflerine daha çok odaklanmayı tercih ederler. Bazıları ise kişisel hedeflerine. Koçluk görüşmenizi nasıl kullanacağınız sadece size bağlıdır!

Yaşam koçu normal bir danışanda hangi noktalara odaklanır?

Danışanlarımız bizlerden hangi kısımlara odaklanmamızı isterlerse biz oraya odaklanırız. Her ne kadar hedeflerinize daha çabuk ulaşabilmeniz için size bazı radikal fikirleri tavsiyeler olarak veriyor olsak da sizin hedeflerimiz aslında bizim hedeflerimizdir. Bazen iş yaşamınızda daha başarılı olabilmeniz için bazı kişisel işlerinizi yapmaya ihtiyacınız olabilir. Yani eğer bazı kişisel ödev ve değerlendirmelerle karşılaşırsanız şaşırmayın!

Yaşam koçluğu neden işe yarıyor?

Yaşam Koçluğunun İşe Yararlığının Birkaç Sebebi:

 • Koç ve danışan arasındaki sinerji bir şevk ve momentum yaratır.
 • Doğal olarak danışanı daha çok motive edecek hedefler konulur
 • Danışan, daha büyük başarıları destekleyen yeni yetenekler geliştirir.
 • Yaşam koçluğu bir destek yapısı sağlar. Kendimizin bulduğu, başta iyi bir niyetle edindiğimiz ama daha sonradan bize ayak bağı olan, bizi çıkmaza sürükleyen veya uzun gecikmelere sebep olan araçlarımızı bırakmamızı sağlar. Bir yaşam koçu, engellerinizi aşmanız ve böylelikle daha az sıkıntı ve efor ile daha fazlasını başarabilmeniz üzere size çabucak yardımcı olabilir.
 • Yaşam koçunuz sizi pozitif yönde destekler. Maalesef herkes bunu sağlayabilecek bir arkadaşa veya meslektaşa sahip değil. Bu ihtiyacınızı eğer kendiniz karşılamaya çalışıyorsanız, bir yaşam koçu ile beraber ne kadar daha fazlasını başarabileceğinizi bir deneyin!

Yaşam koçluğu neden çok popüler

İnsanlar yapmaları “gereken” şeylerden dolayı çok yorulmuş durumdalar ve yaşamlarının geri kalanında kendileri için özel ve anlamlı bir şey yapmak uğruna hazır hissetmiyorlar. Problem ise çoğunun bunu göremiyor oluşu veya görseler bile bu konuda hayatlarını yeniden düzenleyecek bir yol bulamamalarıdır. Bir yaşam koçu bu ikisine de yardım edebilir. Bir hayal gibi görünen veya gerçekleştirmek için eksik hissedebileceğiniz bir şeyi başarabilmenin ne kadar basit olabileceğini insanlar anlıyorlar. Koç bir mucize yaratıcısı değildir (gerçi her ne kadar bazen olsa da) fakat bir koç büyük bir fikrin gerçeğe dönüşebilmesi için geniş bir yardım çantasına sahiptir.

Kendi hedeflerime kendim ulaşmam gerekmez mi?

Bize hep “çok çalışmak ve bunu kendi kendine yapmak” esas anahtarmış gibi öğretildi; başarı, para ya da mutluluk için. Çoğu insan istediklerine ulaşabilmek için bir şey feda etmeleri gerektiğine inanıyorlar. Yaşamlarından keyif alabilmek için kimileri sağlığını, zamanını veya ilişkilerini kurban ediyor. Bunların hiçbiri gerekli değildir. Belki şu an içerisinde birden olmasa da hepsine birden sahip olabilirsiniz! Ve yaşam koçluğu ile istediğiniz şeylere ulaşmak için herhangi bir şeyi feda etmek zorunda olmadığınızı göreceksiniz. Birkaç küçük şeyi değiştirmeye ihtiyacınız olabilir fakat danışanlar akredite bir yaşam koçuyla çalıştıklarında her zaman arkadaşlarına ve ailesine daha çok zaman bulur; daha çok paraya, olanağa ve iş yaşamı başarısına ulaşırlar. 

Sporcular, oyuncular, CEO’lar ve devlet başkanları her zaman tek başlarına bunu yapamayacaklarını bilirler. Onlara en iyi rotayı çizmeleri, objektif bir destek sağlamaları ve bir geri dönüş vermeleri için eğitimli bir profesyonel veya bir uzman takımına ihtiyaçları olduğunu bilirler. Bu olmaksızın mükemmele ulaşmak neredeyse imkansızdır. Hiçbir atlet bir koç desteği olmadan Olimpiyatlara katılmayı aklından geçirmez. Koçların sağladığı ekstra avantajlar ise aradaki farkı yaratır. Neden bu avantajlara sahip olmamanız gereksin ki?

Neden başarılı insanlar da bir yaşam koçu ile çalışmalılar?

Hiç kimse gerçekten bir yaşam koçuna ihtiyaç duymaz ama çoğu bir tane ister. Sizi en çok eğlendiren şey ile mi meşgulsünüz? Bir şeyi görmezden geliyor veya ona katlanıyor musunuz? Yaşam kolay mı yoksa mücadele mi ediyorsunuz? Finansal bağımsızlığınızın olduğu bir yolda mısınız? Gerçekten istediklerinize sahip misiniz? Birçok insan yaşamlarında olmayan şeyleri çok isterler. 65 imde emekli olunca yazmaya başlayacağımı düşünürdüm. İlk kitabımı 30 yaşımda yazdım! Yani yaşam koçluğu bazı şeyleri gerçekten hızlandırıyor, şapkanıza sahip olun!

Yaşam koçu ve danışanı arasında bir bağımlılık oluşabilir mi?

Hayır. Danışan; bağımlı olmadan da kişisel gelişimini ivmelendirmek ve olanakları maksimize etmek için bir yaşam koçuna ihtiyaç duyabilir. Büyük hedefleri olan herhangi bir kişi bir yaşam koçu desteği alabilir ve onun tavsiyelerinden, tekniklerinden yararlanabilir dolayısıyla bu bakımdan, evet koça ihtiyaç duyulur. Duygusal ve psikolojik bir bağımlılık oluşmadığı sürece endişelenmeyin. Yaşam koçları kendi içlerinde sağlıklı olabilen insanlar ile çalışırlar. yaşam koçları terapi seansları düzenlemezler. Eğer yaşam koçunuza bağımlı hissetmeye başlarsanız bir terapiste danışınız.

Yaşam koçluğu bir kişiyi incitebilir mi?

Hayır. Danışan her zaman yaşamından kendisi sorumludur. Danışanlar kendi kararlarını alırlar ve kendi eylemlerini gerçekleştirirler. Yaşam koçları pozitif destek ve cesaret sağlarlar. Her ne kadar bazen yaşam koçu farklı düşünmeniz için sizi zorlasa da veya farklı ve hatta normalde aldığınızdan daha radikal kararlar almanız hususunda size tavsiyelerde bulunsa da danışan bu öneriyi dinleyip dinlememe konusunda kendisi karar vermek zorundadır. Yaşam koçları herhangi bir şekilde danışanlarının düşüncelerini, eylemlerini ve hayatlarını kontrol etmezler. Eğer herhangi bir sebepten ötürü koçunuzla görüşmenizin ardından kötü hissederseniz, bunu onun da bilmesine izin verin. Bunun sebebi bir yanlış anlaşılma olabilir veya bu koçun tarzı sizinle uyuşmuyor olabilir. Eğer bu devamlı biçimde yaşanırsa başka bir yaşam koçu deneyin. Koçunuzla kişisel görüşmenizi ardından herhangi bir işi yapmak adına motive ve coşkun hissetmelisiniz. Başarılarınız ve kendinizle ilgili tam anlamıyla iyi hissetmelisiniz.

Kısa vadeli, özel bir proje için bir yaşam koçuyla çalışabilir miyim?

Evet. Bazı danışanlar bir yaşam koçu ile bazı özel görev veya projeleri için çalışırlar. Çoğu danışan ise bu kısa vadeli projelerinin tamamlanmasının ardından hayat boyu çalışmayı tercih ederler çünkü daha yapılacak farklı ilgi çekici işleri de vardır!

Bir yaşam koçuyla ne kadar süre çalışmayı öngörebilirim?

Bir ay. Her ne kadar çoğu insan bir yaşam koçunun düşündüklerinden daha faydalı olduğunu fark etse ve normalde umduklarından daha uzun çalışmaya karar verse de. Çoğu yaşam koçu 3 veya 6 aylık bir çalışma anlaşması önerir fakat genellikle eğer koçluğun işe yaramadığını fark ederlerse hemen bırakmayı düşünürler. Bazı yaşam koçları sizden bir kontratveya bir anlaşma imzalamanızı isteyebilirler. Bu iyidir, fakat diğer bir taraftan, bütün Lifecoach.com koçları işinize yaradığı müddetçe ay bazlı çalışmaya devam etmektedir. Yaşam koçluğu konusunda sizlere asla kesin kurallar uygulamıyoruz.

Yukarıdaki husus özel bir duruma göre ilerleyen ve spesifik bir kaide veya proje üzerine anlaşılmış kontratları kapsamamaktadır.

Yaşam koçluğunun maliyeti genelde ne kadardır?

Çoğu yaşam koçu tekli gruplar için 300 ila 700 dolar arasında aylık olarak çalışır. Görüşme sıklığı ayda 3 veya 4 ve görüşme süresi 30 ila 60 dakika sürer. Yöneticilikle ilişkili koçluklar daha fazla ücretlendirilir ve bu tip bir koçluk haftada bir sıklıkta ve bir-iki saat süreyle yapılabilir. Bunların hepsi saatlik 100 ila 300 dolar bazında değerlendirilir. Kurumsal koçluklar ise daha fazla olarak; aylık 1,000 ila 10,000 dolar arasında, genellikle 500 dolar ile başlayarak ücretlendirilir. Kurumsal koçluklar, tekil yöneticilikle ilgili koçluklarda olduğu gibi iş yerindeki programları kapsayabilir.

Kaynak:

www.lifecoach.com/what-is-a-life-coach/

Anasayfa » Bilgiler » Yaşam koçu nedir?

Yorum yapın

birblog.com tarafından inşa edildi.