Yeni Ev Alanların Kombi Doğalgaz Aboneliği Açtırma Süreci

Ev almaktan daha zor olan doğalgaz açtırma işlemini tamamlamak için gereken aşamaları tek tek anlatacağım. Yaklaşık on gün internetten ev baktım, bu on günün üç günü baktığım evlerin arasından beğendiklerimi gidip gezmekle geçti. En sonunda bir ev beğenip aldığımda bütün işlemler üç günde sonuçlandı. Bu üç güne tapu, kredi, taşınma ve yerleşme dahil.

Elektrik ve su abonelikleri henüz iskan çıkmadığı için gerekmedi. Yapmam gereken tek şey sıcak su için doğalgaz şofbeni taktırmak ve İgdaş’tan aboneliğimi açmak. Ne kadar basit gözükse de bu işlemi on günde ancak halledebildim.

Sıfır eve kombi taktırıp doğalgaz aboneliği açtırmak için;

İlk önce bir mühendis bulup proje çizdirmemiz gerekiyor. Mühendis projeyi çizip İgdaş’ın sistemine girerek onay sürecini başlatıyor. Onay gelince İgdaş’a bu evraklarla gidip abonelik açtırmanız gerekiyor; Tapu, Dask (dask gerekli mi bilmiyorum, ben götürmüştüm) kimlik kartı ve fotokopisi. Buradan gerekli evrakların listesini görebilirsiniz: İgdaş Bağlantı Sözleşmesi. He birde İgdaş size doğalgaz sayacı verecek, sizde taşıyacaksınız. Aboneliğinizi açtırdıktan sonra İgdaş personeli evinize gelip kombi düzeneğini kontrol edecek ve onay verecek. Şartel kombinin altında olmaması gerekiyor, balkon açıksa kombi dolabı olması şart gibi birçok konuda belli yönergeler var. Bu yönergelere uyumluysa İgdaş personeli onay veriyor. Tabii abonelik açtırdıktan sonra kombiyi, doğalgaz sayacını ve dolabı takacak bir eleman bulmanız gerekiyor. Bu işten anlayan birini bulursanız onay süreci sıkıntısız geçecektir.

 • Proje çizdirdik.
 • Onay bekledik.
 • Abonelik açtırdık.
 • Sayaç, kombi vs. taktırdık.
 • İgdaş personeli geldi ve onayladı.

Bitti mi? Hayır!

Son olarak kombi markası herneyse ilgili firmanın personeli gelip elektrik bağlantısını yapacak ve kombiyi kullanmaya başlayabileceksiniz.

Bu şekilde listeleyincede basit gibi gözüküyor ama değil. Her aşamada arayıp randevu alıyorsunuz ve aldığınız randevuler hiç söylenen günde gerçekleşmiyor. Eğer hafta içi evde kimse yoksa sürekli işten izin almalısınız. Neyse ki ben evi açtıracak birilerini her zaman bulabildim.

Bu arada; son aşama olan kombi firmasının gelip elektriği bağlama süreci oldukça uzayınca ve en son Cumartesi günü yetiştiremedik, Pazartesi günü geleceğiz dediklerinde, yeter artık dedim ve elektrik bağlantısını kendim yaptım.

Kombinin elektrik bağlantısı için neden kombi personelini beklemeliyiz?

Eğer elektrik bağlantısını kendiniz yaparsanız ve kombi çalışmazsa yandınız! Kombi firması elektrik bağlantısını kendileri yapmadan garanti belgesini imzalamıyor. Ben bu riski göze alarak bağlantıyı yaptım ve kullanmaya başladım. Kombi çalıştığı için gelip garanti belgesini imzalayacaklar. Eğer çalışmasaydı ne para iadesi alabilirdim nede ücretsiz onarım yaptırabilirdim.

Bütün işleri takip edip halleden sertifikalı tesisatçılar var. Veriyorsunuz parasını; İgdaş’tan abonelik açtırıp sayacı eve götürmek dışında bütün işlemleri hallediyorlar. Kombiyi, dolabı onlar getirip takıyor. Randevu işleri onlara ait. Yinede on günü gözden çıkartın.

Anasayfa » Bilgiler » Yeni Ev Alanların Kombi Doğalgaz Aboneliği Açtırma Süreci

“Yeni Ev Alanların Kombi Doğalgaz Aboneliği Açtırma Süreci” üzerine 31 yorum

 1. Turkiye cok ilerlemis belli.su kadar is mesele oluyor.Uzaya cikalim diye ugrassak nafile ruyamizda gorelim.yeni evimiz var icine giremioz.neden dogal gaz bagli degil.sokaga kutuyu baglattim ama gerisi husran.Turkiye ilerledi.n ilerledi.

  Cevapla
  • Birgün dairenle beraber binayı havaya uçurma diye bunlar. Yani ülken seni senden koruyor. Bıraksa ya havaya uçacaksın yada zehirlenip gideceksin. Her fırsatta düşünmeden kötülemeyin ülkeyi.

   Cevapla
 2. ilk açtırma öyle birşey yok binanın tesisatı çekilmiş zaten, sizin, dogalgaz projesi olmadan belediyeler mütaite binaya yapım izni vermezler, sizin bina bitmiş, tesşisat çekilmiş, plan proje tesisat çekilmemiş binalar içindir. sizin tek yapmanız gereken,
  tapu potokopısiyle gadaşa miracat edip abonelık yaptımanızdır. saaç bedeli ve abonelık bedelı dışında bir ücret yoktur, abonelık ücreti daha sonra geri alınır.

  Cevapla
 3. sanırım arkadaşın,doğalgaz tesisatı henüz çekilmemiş, doğalgaz tesisatı çekili
  ve petekler takılı ise, zaten doğalgaz projeniz tapuya işlenmiş demektir.
  sizi kandırmışlar dava açma hakkınız var.

  Cevapla
 4. bakınız şöyle düşünün, bir binanın önce ney içizilir? plan projesi çizilir? öyle değilmi?
  sonrada bina yapılır ve teslim edilir.. doğalgazda öyle plan proje çizilmeden
  doğalgaz hattı çekilmez,belediyeler doğalgaz projesiniz varsa mütaite derki belgeni göster bende sana hat için izin vereyim der, bu işler böyle yürür, bu ülkede…
  satın aldıgınız yeni binada doğalgaz hattı çekilmiş ise tapuda doğalgaz projesı
  gözükür zaten,, siz sadece abone olursunuz.. gazdaşta tıpış tıpış açar hattınızı.

  Cevapla
 5. hukukçu kardeşim binada her daire ayrı ayrı bu projeyi çizdirmiş evde doğalgaz tesisatı var ama yine de proje çizdirmek gerektiği söyleniyor

  Cevapla
 6. iyi günler… bir sorum olacaktı!
  bağlatı anlaşması yaptım 800 TL ye yakın bir ücret verdim.
  sonra kombici geldi evin projesini çizdi.
  kombi takıldı.
  kiracı abonelik başlangıcı yaptırdı.
  Ve sıra sayaç takmaya geldi. —> bu işlem de ben herhangi bir sayaç takma bedeli verecek miyim?

  Cevapla
 7. Süpersin kardeşim. ben proje sunum aşamasındayı ve tek tek yazdıkların başıma geldi. iskan olmadığı için su ve elektrik abonelikleride sırada bekliyor. Korktuğum tarafı ise eve acemi boyacı tutmuşum. adam borularıda boyamış umarım bir problem çıkarmayacak igdaş elemanı gelir diye dua ediyorum. boya çıkarmak berbat bir iş olduğundan bulaşmak istemiyorum. Ben 6 ay önce kaldırım yapılması için direkt igdaşa gidip regülatör parasını yatırdım o sırada aboneliğide aktif etmişler mütehait problemli olduğundan proje henüz yeni yapılabildi kendim hallettmim. Mühendist saati halledecekmiş bakalım onuda almaya gitmeme gerek varmı.

  Cevapla
  • Teşekkürler, iskansız bina olunca zor oluyor. Son olarak elektrik aboneliğini daha bir ay önce tamamlayabildim. Umarım sıradaki abonelikler için problem yaşamazsın.

   Cevapla
 8. Merhaba, abonelik başvurusunu evi aldığınız bölgeye ait bürodan mı yapmak gerekiyor? Herhangi bir bölgedeki bürodan başvuru yapılabilir mi?

  Cevapla
 9. Hocam kombi için ayrı ücret bağlama için ayrı ücret mi ödüyoruz ? Ben sıfır kiralık daireye taşınacağım elektrik su iskanı yok şuan sadece doğalgazı bağlatmam gerekiyor

  Cevapla
 10. Ben sıfır daireye taşınıcam kiracıyım. Kombi takılı sadece doğalgaz sayacı yok. Mühendislik şirketi projeyi öizmiş onay bekleniyor. Onaylanınca kaç günlük işim var aca? Kombi takılı elektriği yok sadece ve sayaç yok. Nasıl bir yol izlemeliyim?

  Cevapla
 11. Yeni binalarda kombinin de sıfır olması şart mı ? Yoksa elimde 4 yıllık yoğuşmalı kombim var taktırabiliyor muyum??

  Cevapla

Yorum yapın

birblog.com tarafından inşa edildi.